.:: SNOWBOARD SITE ::.

 
 

 

 
:: Strona główna
:: Galeria
:: Artykuły
:: Snowparki
:: Linki
:: Szkoła
:: Urazy
:: Sklepy
:: Fotografia
:: Tricki
:: Filmy
:: Prasa
:: Sprzęt
:: Historia Snowbardu

:: Gdzie na dechę?
:: Sprawy techniczne
:: Pod ręką
:: ABC Snowboardu
:: Ubezpiecz się
:: Konstrukcja deski
:: Dobór deski
:: Rozgrzewka
:: Bezpieczeństwo
:: Gra Online


Top 100 Skateboarding Sites

:: Sprawy techniczne
Jazda na desce

*Rodzaje i style jazdy, dyscypliny snowboardowe

Freestyle, czyli snowboardowy styl wolny, jest jednym z najbardziej widowiskowych. Polega na wykonywaniu skoków i najróżniejszych ewolucji w śnieżnej rynnie oraz na ustawionych na stoku specjalnie do tego przygotowanych skoczniach i przeszkodach.

 

Halfpipe

Śnieżna rynna składa się z pięciu następujących części: flat, czyli płaskiej powierzchni pomiędzy dwoma ścianami; dwóch transition, czyli półkolistych części każdej ze ścian oraz dwóch coping, czyli pionowych części ścian.

 

Rodzaje akrobacji

Najprostszą ewolucją, jaką wykonują snowboarderzy, jest złapanie deski w locie. Jest to tzw. grab (ang. chwyt). Od tego, którą ręką i w jakim miejscu snowboarder łapie deskę, biorą swą nazwę różne ewolucje i triki.

Podstawowe graby to: indy - tylną ręką łapiemy krawędź frontsidową w okolicach tylnego wiązania, mute - przednią ręką łapiemy krawędź frontsidową między wiązaniami, tailgrab - tylną ręką łapiemy ogon deski, nosegrab - przednią ręką łapiemy nos deski, stalefish - tylną ręka łapiemy krawędź backsidową przed tylnym wiązaniem i method - przednią ręką łapiemy krawędź backsidową. Oprócz grabów snowboarderzy podczas skoku bardzo często wykonują obroty. Najlepsi potrafią obrócić się nawet trzykrotnie wokół własnej osi, a więc o 1080°. Skoki z obrotami biorą nazwę od kąta, o jaki obraca się skaczący, oraz od kierunku rotacji. W zależności od tego, w którą stronę wykonuje się obrót, można mówić o obrotach frontsidowych (w stronę stoku - przez przednią krawędź) oraz backsidowych (od stoku - przez tylną krawędź). Najprostszym skokiem z obrotem jest 180 (one-eighty) frontside, czyli obrót o 180° w stronę stoku. Trudniejsze są skoki z pełnym obrotem, czyli 360 (three-sixty) frotside lub backside, oraz z kilkoma obrotami - 540 (five-fourty) itd. Bardziej doświadczeni snowboarderzy wykonują także salta, czyli flipy. Salto do przodu to frontflip, do tyłu - backflip. Niektórzy są w stanie wykonać w czasie lotu nawet dwa salta (double frontflip/backflip). Połączenie obrotu oraz salta, a więc rotacja w dwóch płaszczyznach, to trik zwany rodeo. Możliwości wykonywania najróżniejszych ewolucji są nieograniczone, zważywszy na fakt, że obroty i flipy można łączyć z grabami. Ponadto freestyle to, jak sama nazwa wskazuje, styl wolny - nie obowiązują więc żadne ograniczenia. Najważniejsza jest oryginalność i inwencja najlepszych snowboardzistów, którzy ciągle zadziwiają wszystkich nowymi pomysłami.

Poza trikami wykonywanymi w locie warto także wspomnieć o ewolucjach podczas jazdy. Nie odrywając całkowicie deski od ziemi, snowboardzista może wykonać obrót o 180°. Obrót ten wykonywany jest przez przeniesienie ciężaru ciała na nos (noseroll) lub ogon deski (tailroll). Popularnym i wysoko cenionym trikiem jest też tzw. slide, czyli ześlizgiwanie się po poręczy lub specjalnie przygotowanej do tego celu rurze.

 

Jazda na wyciągu

W polskich górach królują wyciągi orczykowe i talerzykowe, więc bardzo ważne jest opanowanie techniki wjeżdżania. Nie trudno się domyślić, że tego typu wyciągi skonstruowane były z myślą o narciarzach, co powoduje, że wjeżdżanie na nich na snowboardzie może początkowo wydawać się trudne i niewygodne. Można się jednak przyzwyczaić i już po kilku dniach jazdy zapomnieć o wszelkich niedogodnościach.

Snowboarderzy opierają ramię orczyka o udo przedniej nogi (orczyk znajduje się między nogami). Początkujący powinni jeździć z wypiętą tylną nogą, co pozwala na podparcie się w razie utraty równowagi, a także ułatwia podchodzenie do peronu wyciągu. Wypiętą nogę stawia się tuż przed tylnym wiązaniem. Bardziej doświadczeni mogą spróbować jazdy z obydwoma nogami wpiętymi w wiązania, co nie wszystkim jednak przypada do gustu. Niektórzy preferują jazdę orczykiem z drugą osobą (na nartach lub też na snowboardzie), inni wolą wjeżdżać w pojedynkę. Jadąc wyciągiem orczykowym lub talerzykowym, należy przenieść ciężar ciała na przednią nogę - łatwiej wtedy utrzymać równowagę.

O wiele większy komfort zapewnia wyciąg krzesełkowy. Na większości tego typu wyciągach w Polsce można jeździć ze zdjętą deską. Jest to najwygodniejszy sposób, w najmniejszym stopniu męczący nogi. Należy tylko uważać, aby deska nie spadła. W krajach alpejskich trzeba najczęściej jeździć z deską przypiętą.

Najszybszym wyciągiem są oczywiście kolejki kabinowe, jednak w Polsce jest ich tylko kilka. Jedyna nowoczesna kolej linowa została niedawno wybudowana w Krynicy Górskiej. Bardzo popularna jest kolejka na Kasprowy Wierch, ale kilkugodzinne czekanie w kilometrowych kolejkach odstrasza nawet najwytrwalszych.

Jazda na wyciągu dla zielonych snowboarderów zdaje się być najbardziej traumatycznym przeżyciem. A przecież to takie łatwe! Jeśli przeczytasz poniższe wskazówki, na pewno poradzisz sobie na wyciągu.


*** Orczyk

---wybierz krótki wyciąg o małym kącie nachylenia stoku
---stojąc w kolejce do wyciągu obserwuj innych snowboarderów
---nogę, którą zwykle masz z przodu, zapnij w wiązaniu, tylną pozostaw wolną
---deskę ustaw w kierunku jazdy, obserwuj orczyk
---złap orczyk i zahacz go o udo przedniej nogi (nie siadaj na orczyku!)
---pochyl się lekko do przodu, tylną nogę postaw na płytce antypoślizgowej
---w momencie startu poczujesz lekkie szarpniecie, zamortyzujesz je przenosząc ciężar ciała na przednią nogę
---jedziesz - przez cały czas ciężar ciała powinien być przeniesiony na przednią nogę; obserwuj nierówności terenu
---przed wypięciem się z orczyka podciągnij się do przodu i odsuń orczyk na bok
---pamiętaj, aby jak najszybciej opuścić miejsce wypięcia; uważaj, aby wypięty orczyk nie uderzył cię


*** Wyciąg krzesełkowy

---deskę i wiązania przygotuj dokładnie tak samo, jak do jazdy orczykiem
--- obserwuj zbliżające się krzesełko, a przed wsiadaniem przytrzymaj je za poręcz
--- usiądź głęboko, opuść poręcz zabezpieczającą
--- zbliżając się do górnej stacji wyciągu, podnieś poręcz zabezpieczjącą i ostrożnie usiądź na krawędzi krzesełka
--- przednią nogę obciąż, tylną postaw na płytce antypoślizgowej
--- postaraj się jak najszybciej zjechać z peronu, aby zrobić miejsce innym; uważaj na narciarzy którzy wjechali przed tobą

 

Wybór trasy

Na początek uwaga najważniejsza: staraj się dobierać trasę adekwatnie do swoich umiejętności, co ułatwi ci oznaczenie tras kolorami:

*** zielony - trasa bardzo łatwa, idealna dla początkujących, długie, szerokie polany o małym spadku.

*** niebieski - trasa łatwa, bez niespodzianek w postaci nagłego załamania spadku stoku; jeśli czujesz się pewniej, możesz śmiało z niej korzystać.

*** czerwony - trasa trudna, wymagająca dużych umiejętności.

*** czarny - trasa bardzo trudna, duże nachylenie stoku, wymagająca bardzo dużych umiejętności

Tak jak na drodze, na stoku obowiązuje zasada ograniczonego zaufania - nie znasz umiejętności i predyspozycji innych snowboarderów i narciarzy, którzy w każdym momencie mogą wykonać niebezpieczny, trudny do przewidzenia manewr. Pamiętaj również o początkujących użytkownikach jednej i dwóch desek. Ich brak doświadczenia oraz niepewność mogą spowodować niebezpieczną sytuację.

Obserwuj uważnie stok oraz osoby znajdujące się w sąsiedztwie - miej oczy naokoło głowy. Bardzo niebezpieczne jest nagłe zatrzymywanie się na stoku. Unikaj niepotrzebnych postojów na przewężeniach, nartostradach oraz w miejscach o ograniczonej widoczności. Zwróć również uwagę, czy w miejscu, w którym jeździsz, nie pracuje ratrak. Staraj się unikać jazdy w pobliżu pracującego ratraka - to bardzo niebezpieczne!

 

 



* Najlepsi producenci desek
:: Hammer
:: Burton
:: Flow
:: Forum
:: Sims
:: Morrow
:: Nitro
:: Santa Cruz
:: Ride
:: Salomon


* Najlepsi producenci wiązań
:: Burton
:: Drake
:: F2
:: Flow
:: Forum
:: Nideker
:: Ride
:: Option
:: Salomon
:: Snow Pro eq

 * Najlepsi producenci butów
:: Burton
:: Blax
:: Control
:: Deeluxe
:: DC Shoes
:: Flow
:: F2
:: Hammer
:: Nitro
:: Head