.:: SNOWBOARD SITE ::.

 
 

 

 
:: Strona główna
:: Galeria
:: Artykuły
:: Snowparki
:: Linki
:: Szkoła
:: Urazy
:: Sklepy
:: Fotografia
:: Tricki
:: Filmy
:: Prasa
:: Sprzęt
:: Historia Snowbardu

:: Gdzie na dechę?
:: Sprawy techniczne
:: Pod ręką
:: ABC Snowboardu
:: Ubezpiecz się
:: Konstrukcja deski
:: Dobór deski
:: Rozgrzewka
:: Bezpieczeństwo
:: Gra Online


Top 100 Skateboarding Sites

:: Szkoła
Upadek i wstawanie

Kontrolowany upadek i bezproblemowe wstawanie to podstawowe umiejętności snowboardzisty. Przewracając sie do przodu, staraj się nie upaść na dłonie, lecz oprzeć się na przedramieniach. Ochronią Ci one twarz i nie doznasz urazu nadgarstków. Następnie podkurcz kolana i podnieś deskę ponad śnieg.

Upadając do tyłu, gwałtownie ugnij kolana, aby obniżyć środek ciężkości. Ręce lekko rozstawione, ugięte w łokciach, pozostaw z przodu. W żadnym wypadku nie próbuj się podpierać rękami do tyłu. Staraj się zetknąć z podłożem pośladkami, brodę przyciągnij do piersi, aby ochronić głowe.

Leżąc na plecach, podciągnij deske mocno pod siebie i unieś tłów. Prawa ręką podeprzyj się z lewej strony. Podciągnij do góry nogę, która została z tyłu. Wykonaj dynamiczną rotacje biodrami, wciąż podciągając noge. Lekki dociągnięcie nogi spowoduje, że ciężar upadającej deski przerzuci się na brzuch. Leżąc na brzuchu, podciągnij deske pod siebie mocniej i oprzyj ją na przedniej krawędzi. Mocne odepchnięcie się rękami przy jednoczesnym wyprostowaniu nóg pozwoli Ci wstać.


Opanowanie równowagi

Umiejętność utrzymania równowagi można wyćwiczyć. Początki zawsze są trudne, ale nie należy się zrażać. Stojąc na palcach, obciążaj krawędż przednią, następnie stając na palcach, krawędż tylną. Balansując staraj się naciskać na krawędzie, coraz mocniej aż wyznaczysz granice, w których możesz utrzymać się na nogach. Staraj się też ustać na jednej a póżniej na drugiej krawędzi, jak najdłużej. Umiejętność przenoszenia nacisku z krawędzi na krawędż jest podstawą skrętow ciętych.




Tulów : stojąc swobodnie, środek ciężkości pochyl lekko do przodu. Noga przednia : ciężar ciała oprzyj na nodze przedniej. Ręka : Za pomoca ruchu rąk możesz ustabilizować pozycje lub dodać ćwiczeniu dynamiki.




Ześlizg boczny

Dla początkujacych snowboardzistów jest to niezwykle przydatna umiejetność umożliwiająca pokonywanie najtrudniejszych odcinków trasy. Wymaga dokładnego rozłożenia ciężaru ciała na obie nogi oraz precyzyjnego obciążenia krawędzi. Ześlizg bokiem na krawędzi tylnej: Przy ześlizgu bardzo ważne jest precyzyjne obciążenie krawędzi. Jeżeli jedziesz w dól na tylnej krawędzi, stojąc na piętach, musisz wystrzegać się przeniesienia ciężaru ciała na palce nóg. Mogłoby to spowodować zakrawędziowanie i nieprzyjemny upadek do przodu. Rozpocznij ćwiczenia od ześlizgu na krawędzi tylnej, który jest zdecydowanie łatwiejszy. Ześlizg bokiem na krawędzi przednie: Stań na krawędzi przedniej, zwrócony twarzą do stoku. Rozstaw szeroko ręce, ugnij kolana i biodra. Sterowanie deską poprzez zmianę nacisku na tylną krawędż, a także przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę powinny przebiegać precyzyjnie i powoli.

Jazda na wprost i w skos stoku

Opanowanie umiejętności jazdy na desce bez wykonywania skrętów.
Jazda na wprost :
Do tego ćwiczenia trzeba wybrać łagodny stok zakończony płaskim wybiegiem. Odpowiednie miejsce powinno uchronić Cię przed niekontrolowanym nabraniem nadmiernej prędkości. Jazdę rozpocznij lekko pochylając się do przodu, nieznacznie przenosząc ciężar ciała na nogę przednią.
Jazda w skos stoku :
Jest to jedna z podstawowych umiejętności. Umożliwia kontrolowanie szybkości poprzez zmiane kąta między kierunkiem jazdy i linią spadku stoku. Jeżeli na końcu trawersu zatrzymasz się i obrócisz, siadając na śniegu lub podskakując z obrotem, będziesz mógł zjechać ze stoku, regulując szybkość. Pojedziesz tym szybciej im bardziej skierujesz się na stronę zgodną z linią spadku stoku.

Zatrzymywanie się

Nie da sie zatrzymać snowboardu, jeśli jego dziób jest skierowany wzdłuż lini spadku stoku. Zatrzymać się można dzięki wytraceniu szybkości poprzez wykonanie skrętu w kierunku stoku. Wiesz juz, jak przenosić ciężar ciała z nogi na nogę i z krawędzi na krawędż. Umiesz utrzymać równowagę. Podstawą zatrzymywania się jest jazda na krawędzi, mocne pochylenie w kierunku stoku i silna rotacja. Połącz znane Ci elementy, aby zatrzymać się bez upadku.

Pokonywanie nierówności terenu

Ponieważ trasy, z którymi będziesz miał do czynienia rzadko kiedy są wyrównane, prędzej czy póżniej napotkasz na swej drodze różnego typu nierówności i muldy. Co gorsza, wyrastają one jak spod ziemi w miejscach, w których się ich zupełnie nie spodziewamy.
Nierówności terenu pokonujesz, obniżając i prostując sylwetkę, a także dostosowując pochylenie ciała do nachylenia stoku. Amortyzacja nogami jest podstawą tej techniki.
Muldy dla początkowego snowboardzisty są prawdziwym utrapieniem. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że to nic strasznego. Przed odcinkiem pokrytym muldami lepiej się zatrzymać i zaplanować trasę przejazdu. Muldy można pokonać, przejeżdżając przez wzniesienia lub je objeżdżając. Patrz przed siebie i obserwuj ukształtowanie terenu, rozstaw szeroko ramiona. Pozwoli Ci to na łatwiejsze utrzymanie równowagi.


Świeży śnieg

Deska snowboardowa wyjątkowo dobrze nadaje się do jazdy po świeżym śniegu. Duza jej powierzchnia sprawia, że już przy niewielkiej prędkości snowboard wydostaje się na powierzchnie nie zapadając się. Dzieki temu skręty i ewolucje w puszystym śniegu nie stanowią problemu. Do jazdy w głębokim śniegu najlepiej nadaje się sprzet freeridowy. Deski takie są szerokie i długie, zatem ich powierzchnia jest duża. Deski freestylowe także spisują się w tych warunkach dobrze. Ich powierzchnia jest co prawda nieco mniejsza, ale wystarczająca. Pomocny jest też wysoko podwinięty dziób.



Jazda w dziewiczym terenie

Trudność takiej jazdy polega na tym, że nie jesteś w stanie przewidzieć, z jakim niebezpieczeństwem możesz się spotkać za chwilę. Konieczna jest spostrzegawczość, refleks i wyobrażnia. Tego typu jazda może być żrodłem wielkiej przyjemności i silnych przeżyc. Wymaga wysokich umiejętności i doświadczenia.
Nie należy jeżdzic w miejscach lawinowych oraz tam, gdzie są szczeliny lodowe. W dziewicze tereny nie wybieraj sie nigdy sam. Najlepiej jechać z miejscowym przewodnikiem lub grupą doświadczonych i znających teren snowboardzistów. Nie oddzielaj się od grupy, jeśli nie chcesz narażac służb górskich na udział w niepotrzebnej interwencji.


W górach

Wszystkich nas obowiązują zasady bezpieczeństwa. Łamiąc je, narażamy życie swoje i innych. Nie lekceważ gór, one szybko mogą Ci udowodnić, jak straszliwe żywioły w nich drzemią.
Zasady podstawowe: Nie utrudniaj jazdy innym. Wymijaj w bezpiecznej odleglości. Obserwuj trase wokół siebie. Staraj się realnie oceniać swoje możliwości. Respektuj znaki narciarskie. Poza ogólnodostępne tereny narciarskie nie wypuszczaj się samotnie bez przewodnika.


* Najlepsi producenci desek
:: Hammer
:: Burton
:: Flow
:: Forum
:: Sims
:: Morrow
:: Nitro
:: Santa Cruz
:: Ride
:: Salomon


* Najlepsi producenci wiązań
:: Burton
:: Drake
:: F2
:: Flow
:: Forum
:: Nideker
:: Ride
:: Option
:: Salomon
:: Snow Pro eq

 * Najlepsi producenci butów
:: Burton
:: Blax
:: Control
:: Deeluxe
:: DC Shoes
:: Flow
:: F2
:: Hammer
:: Nitro
:: Head